Od ostatniego wywiadu z Dorotą Dziamską upłynęło już ponad 2 lata. Poprzednie nasze rozmowy dotyczyły początków nauki pisania oraz podstawy programowej przedszkolnej i wczesnoszkolnej, której nasza gościni jest współautorką. Tym razem chcielibyśmy porozmawiać o tym, gdzie jesteśmy ze zmianą, jaka teoretycznie powinna zajść w naszej edukacji przez ostatnie lata, chociażby właśnie z powodu nowej podstawy programowej. Zdajemy sobie sprawę, że wszystko zależy od nas, ludzi. W szczególności zaś od tych, dla których podstawa jest drogowskazem.
Rozmawiamy o tym, co już się udało zmienić, a co jeszcze nadal jest przed nami.
Dorota Dziamska jest jednym z najbardziej znanych i doświadczonych metodyków nauczania w Polsce oraz twórczynią licznych pomocy pedagogicznych dla nauczycieli i książek z materiałami lekcyjnymi dla dzieci. Opracowała także system edukacyjny zwany „Edukacja przez ruch”, na podstawie którego powstała seria publikacji oraz pomoce multimedialne dla nauczycieli: „Kropki, kreski, owale, wiązki” oraz „Edukacja przez ruch. Fale, spirale, jodełki, zygzaki”. Jest ekspertem Fundacji Rzecznik Praw Rodziców, ekspertem ruchu społecznego Nasze Dzieci – Razem Przeciw Alienacji w Rodzinie oraz członkiem Komisji Etyki Słowa Rady Języka Polskiego. Jest też promotorką idei dwujęzyczności. W 2021 roku została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Należy do Rady ds Rodziny, Edukacji i Wychowania.
Listen to “ONDU#152: Co utrudnia zmiany w edukacji? – Dorota Dziamska” on Spreaker.Jeśli chcesz poznac też komentarze widzów, to zapraszamy na YT: