Jak zostać emocjonalnym komandosem?

Nie od dzisiaj wiadomo, że relacje są najważniejsze w tworzeniu społeczności, szczególnie takiej, jaką jest szkoła. Potrzebna jest wizja, zaangażowanie i  co najważniejsze – dobre stosunki. Zazwyczaj mówi się o nich w kontekście podejścia do uczniów, jednak budowanie relacji powinno narodzić się już w pokoju nauczycielskim. Nauczyciel jako dorosły powinien dawać dobry przykład, okazywać szacunek oraz pokazywać postawy relacyjne, aby młodzież mogła je wynieść i zastosować w życiu.

Praca nauczyciela nie jest prosta.

To często rola emocjonalnego komandosa, który ma na swoich barkach dobrostan kilkudziesięciu dzieci. Przy czym każdy jest inny, każdy ma inne problemy i wymaga indywidulanego podejścia. Często przychodzi moment, w którym problemów jest dużo, materiałów do przerobienia jeszcze więcej. Niestety ilość obowiązków i bodźców może doprowadzić do rozładowania akumulatorów, co z kolei powoduje dyskomfort. Jak sobie z tym poradzić? W pierwszej kolejności należy zadbać o swój komfort psychiczny i fizyczny. Znaleźć czas na siebie, na rozwój swoich pasji oraz odpoczynek.

Natalia Boszczyk to nauczycielka języka polskiego oraz autorka książki „Dobre relacje w szkole”, która promuje życzliwe podejście zarówno do drugiego człowieka, jak i do samych siebie. Jak podkreśla, czasami trzeba dokonać wyboru. Selekcja obowiązków pozwala zachować oddech. Czasami trzeba postawić na siebie, aby mogło to zaowocować późniejszymi efektami w nauczaniu.

Pamiętajmy, że szczęśliwy nauczyciel, to szczęśliwy uczeń.

Dobrostan dzieci i nauczycieli jest z sobą silnie powiązany. Warto więc zadbać o relacje z samym sobą, dziećmi oraz innymi pracownikami szkoły. Serdecznie zapraszamy na niezwykle budującą rozmowę z Natalią Boszczyk. Mówiliśmy o empatycznym budowaniu relacji, samoakceptacji, zrozumieniu i nie tylko! Całość znajdziecie jak zawsze na naszym kanale.

Listen to “ONDU#117: Jak zostać emocjonalnym komandosem? – Natalia Boszczyk” on Spreaker.
Udostępnij odcinek: